Çocuklarda Televizyon Alışkanlığı:

Televizyon artık evlerimizin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hem kulağa, hem de göze hitap etmesi onu daha da çekici hale getirmiştir. Bir eğlence aracı olmasının yanı sıra eğitici ve öğretici yanıyla da bizi kendisine çekmektedir. Akşamları bütün bir aile yemekten sonra genellikle televizyonun karşısına oturur ve vakit bu şekilde geçirilir. Böylelikle aile arasında yapılması gereken sohbetler kelimenin tam anlamı ile öldürülür. Ailenin bir arada olduğu bu saatler televizyon seyredilerek geçirildiğinden, aile içindeki iletişim de zayıflar.

Televizyon programları her yaştaki seyirciler düşünülerek hazırlanmaktadır. Çocukların seyredeceği programlar genellikle onların ayakta olduğu, uyumadığı saatler göz önünde bulundurularak yayınlanır. Fakat yine de bazı aileler çocuklarının uyku saatlerinin düzenliliği konusunda fazla duyarlı değildirler. Bu yüzden çocuklar için sakıncalı olan programların seyredilmesine de göz yumarlar.

Çocuklar, henüz yaşlarının gereği televizyonda gösterilen programlarda hangisinin gerçek, hangisinin hayal ürünü olduğunu kavrayamazlar. Özellikle kavga ve savaş sahneleriyle dolu, vurdulu kırdılı filmler, korku filmleri çocuklar üzerinde tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük etki yapar. Bazen bizlerin bile bu tür filmlerin gerçek olmadıklarını bildiğimiz halde etkisinde kalarak huzursuz bir gece geçirdiğimiz olmuştur. Henüz olayları tam olarak kavrayamayan çocuğunuzun bu tür filmleri seyrettiğini düşünecek olursanız, onlar üzerinde nasıl olumsuz bir etki yapabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Okul öncesi çocukların seyrettiği programlar genellikle çizgi filmlerdir. Sürekli hareketlilik onlara ilgi çekici gelmektedir. Çocuklarla hayvanların arkadaşlığını konu alan diziler ve komedi filmleri yine çocukların ilgisini çeken programlar arasındadır.

Çocuklar televizyonu sürekli tek başlarına seyredecek olurlarsa, kendilerine verilen mesajı tam olarak anlayamayacaklarından televizyonun olumlu niteliği ortadan kalkacaktır. Onların izlediği programlardan büyük ölçüde etkilendikleri bir gerçektir. Bu programları seyrederken olayların akışına kendilerini tam anlamı ile kaptırırlar. Bu durum çocuğun iç dünyasında tahmin edemeyeceğimiz fırtınaların kopmasına yol açacaktır.

Zihninde beliren birçok sorunun cevabını kendisi cevaplayamaz. Bu da çelişkilere düşmesine neden olur. Oysa bu yaştaki çocukların güzel ve olumlu etkilerle bezenmiş bir iç dünyalarının olması gerekir. Bu duygusal yönden sağlıklı gelişmeleri için zorunludur. Televizyon seyrederken çocukların yanında bir büyüklerinin olması bu bakımdan zorunludur. Zihninde oluşabilecek bir çok soruya cevap verebilecek birinin olması, onun doğabilecek korku ve endişelerini engeller; gerilimlerini ortadan kaldırır. İzlenen programla ilgili onunla konuşmak, tartışmak, çocuğun düşünmesini, bu olaylarla ilgili olarak kendi düşüncesini ortaya koymasını sağlar. Olayları nasıl gördüğünü anlamamız ona yardımcı olmamızı kolaylaştırır.

Çocuğun yatma saati ve hangi programları kaça kadar izleyeceği önceden çocukla konuşularak belirlenmiş olmalıdır. Sonradan meydana gelecek kargaşalığı önlemenin en İyi çözüm yolu bu olabilir. Fakat çocuğa niçin erken yatması gerektiği sağlıklı büyüyebilmesi, erken kalkabilmesi vb. izah edilmelidir. Çocuk da kendisini erken yatması gerektiğine inandırmış olursa, yatma vakti geldiğinde herhangi bir huysuzlukla karşılaşılmadan bu iş gerçekleştirilir. Çocuk uyumadan önce kendisine masal veya öykü anlatılacak olursa, televizyonun çekiciliği kendiliğinden ortadan kalkacaktır.