Olay ve olguların gerçekleştiği süreye zaman denir. İnsan toplulukları, zaman kavramını algılamaya başladıklarından itibaren geçmişi daha iyi anlamak geleceği değerlendirebilmek amacıyla zamanı, günlere, haftalara, aylara ve yıllara bölerek hesaplamış böylelikle takvim denilen zaman çizelgelerini hazırlamışlardır. Takvimler güneşin ve ayın hareketlerine göre düzenlenmiştir. Takvim hazırlayan toplumlar Astronomi alanında gelişmiştir.

Ay Yılı : Ayın dünya etrafında on iki defa dönüşü esas alınarak hesaplanmıştır. 354 günlük zaman dilimidir. Ay yılı esaslı ilk takvim Mezopotamya toplumları tarafından hazırlanmıştır.

Güneş Yılı: Dünyanın güneş çevresinde bir yıllık dönüş süresi olan 365 gün altı saatlik zaman dilimidir. Güneş yılı esaslı ilk takvim Mısırlılar tarafından hazırlanmıştır. Toplumlar kendileri için önemli saydığı gelişmeleri takvim başlangıcı saymıştır. Mısır ve Babil’de her saltanat dönemi, Yahudiler’de yaratılış günü, Yunanlılarda ilk olimpiyatların yapıldığı yıl, Romalılarda Roma’nın kuruluş yılı, Hristiyanlarda Hz. Isa’nın doğumu, Müslümanlar’da Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçü gibi olaylar takvim başlangıcı sayılmıştır.