Diyabet Nasıl Anlaşılır:

Çok su içme, çok idrara çıkma, özellikle çocuklarda olmak üzere gece idrar kaçırma, yemek yemeye rağmen kilo kaybı, aşın yorgunluk, çabuk yorulma diyabet belirtileridir. Daha az sıklıkla bulanık görme, açıklanamayan kilo kaybı, kaşıntı, genital bölgede mantar enfeksiyonları ve inatçı enfeksiyonlar gözlenir.

Bu belirtiler Tip 1 diyabet(insüline bağımlı) hastalarında, insülin eksikliği nedeniyle hızlı gelişir (15 gün-1,2 ay), erişkin hastalardaki Tip 2 diyabet(insüline bağımlı olmayan)  vakalarında belirtiler yavaş ilerler. Tip 1 diyabet hastalarının bazılarında hastalık belirtileri başlamadan 15 gün-1 ay önce üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme hikâyesi alınabilir.

Kan şekeri hızla yükselir ve böbrekler aşırı miktardaki şeker ile birlikte fazla miktarda suyu idrarla dışarı atar. Bu durum çok miktarda idrar çıkışma yol açar. İdrarla fazla su kaybedilince susama hissi artar ve hasta çok su içmeye başlar. Şekerli içecekler tüketiliyorsa, kan şekeri daha da fazla artar, insülin eksikliğinde şeker, kas ve dokuların çoğu tarafından kullanılamadığından, hasta kilo kaybeder; çünkü enerji kaynağı olarak yağ depoları kullanılır. Sonra hasta giderek halsizleşir.