Oryantiring Kuralları Nelerdir:

Oryantiring parkuru haritada belirtilen bir dizi kontrol noktasından meydana geliyor. Kontrol noktaları girinti, çukur, patika kesişimi gibi yerlerden oluşurken, arazide turuncu-beyaz ya da kırmızı-beyaz bayraklarla belirtiliyor ve tam olarak haritada belirtilen yerlere yerleştiriliyor.

Her kontrol noktası, tanımlama için kontrol numarasına ve katılımcının doğru kontrol noktasına uğradığını kanıtlamak için zımba ya da elektronik zamanlama ünitesine sahip. Yarışmacı başlangıç ve bitiş zamanını kaydetmek ve her kontrol noktasında bulunan zımba ile işaretlemek için kontrol kartı veya elektronik yüzükler kullanıyor. Her katılımcı yaşına ve tecrübesine göre çeşitli zorluk ve uzunluklarda olan parkurlardan birine katılıyor.

Yarışmacılar koşarak ya da yürüyerek oryantiring sporunu yapabiliyor. Yarışmacı olarak amaç tüm kontrol noktalarını mümkün olan en kısa sürede bularak sporu bitirmek, iki kontrol noktası arasındaki rota seçimi yarışmacının kendisine ait. Yarışmanın birincisini ise parkuru en kısa sürede tamamlayan belirliyor.