Oryantiring İçin Gerekli Olan Şeyler:

Seçilen rotada kalarak ilerlemek üzere sürekli konsantrasyon gerektiren bir spor dalı olan oryantiring için gerekil olan malzemeler arasında oryantiring haritası, pusula ve oryantiring hedef kontrol bayrakları ve elektronik kontrol sistemleri gerekiyor.

Bu doğa sporunu yapabilmek için öncelikli olarak haritası çizilmiş bir bölge olması gerekiyor. Uluslararası standartlarda çizilen bu haritalar, özel çizim programları kullanılarak ve harita çizicinin bölgeyi dolaşıp her türlü detayı yerinde görerek özel bir titizlikle çalışması sonucu hazırlanıyor.

Oryantiring haritaları topoğrafik haritalarla benzer özellikler içermelerine rağmen, bunlardan farklı olarak daha detaylı ve kendine özgü renklere ve sembollere sahip oluyor.

Evvelden oryantiring haritası yapılmış bir arazide, yarışmacının kategorisine uygun bir mesafe içerisinde belli sayıda kontrol noktaları yani hedefler yerleştiriliyor. Yarışma başladığında yarışmacıya hakemlerce verilen yarışma haritasında da bu hedeflerin yerleri işaretli oluyor.

Yarışma, haritanın üzerindeki 1 no’lu hedeften başlayarak, kendisine ait kaç hedef varsa hepsine sıra ile ve eksiksiz olarak uğrayarak yarışmayı bitirmeye çalışıyor. Yarışmacılar birer birer start alıyor ve yalnız yarışıyor. Yarışmacıların doğru hedeflere gidip gitmediği ve yarışma zamanının tespiti için yarışma esnasında Elektronik Kontrol Sistemi kullanılıyor.